פתיחה

בבמה זו ירוכזו מאמרים ופרסומים בכתבי עת שונים בנושאי הלכה (בתחומים שונים), ולהבדיל בנושאי מחקר היסטורי, בתחום שניתן לכנותו "ההיסטוריה הרבנית" במאות התשע-עשרה והעשרים.

מרבית המאמרים יוגשו באופן שבו פורסמו בפועל, כלומר בקובץ המכיל את הגירסה המעומדת כפי שנדפסה. עם זאת, במקרים בהם עבר המאמר בדרך לפרסומו שינויי עריכה ניכרים, לעיתים תתפרסם בצידו גם הגירסה המקורית כפי שיצאה מתחת ידי המחבר.
לבחירה זו ישנן שתי מטרות: ראשית, במקרים בהם העריכה שנעשתה למאמר (בפרט בכתבי עת בהם נהוגה עריכה סגנונית אגרסיבית) פגעה במידה מסויימת בהירותם של הדברים ומקשה על הבנת הטיעונים, שימוש בנוסח המקורי עשוי להקל על עמידה על כוונת המחבר. במקרים כאלה יש להוסיף ולהתייחס אל הנוסח שפורסם כאל הנוסח הסופי ("המחייב").
שנית, במקרים בהם ישנן השמטות שונות בנוסח שפורסם, נועד הנוסח המקורי להחזיר לקוראים את האבידה. השמטות כאלה נובעות במקרים רבים מאילוצי אורך או אהבת הקיצור בה אוחזים לעיתים – ובצדק – עורכי כתבי-עת, אך בחלק קטן מן המקרים אחראית לכך מגמה אידיאולוגית או אחרת שהנחתה את העורכים.

יש לקוות כי הביבליוגרפים ימחלו על התסבוכת שהדבר יוצר עבורם בפרסום נוסחים כפולים; זוהי כנראה הפריבילגיה של עולם הספר בעידן הדיגיטלי – צמצום תלותו של הכותב בעורך, לטב ולמוטב. מעבר לכך, מזווית מסויימת לא מדובר אלא בתיקון של קושי אחר, היוצר בעיה מהותית עבור החוקרים, והוא העובדה שבכתבי עת מסויימים, לשון המאמר הנדפס ונוסחו אינם משקפים כלל ועיקר את סגנונו המקורי של מחבר המאמר.

המאמרים שבבמה זו מקוטלגים לפי מספר קטגוריות, המופיעות מתחת לכותרת הבלוג: מאמרי הלכה או מאמרים היסטוריוניים, לפי שנת הפרסום, לפי כתב העת שבו פורסמו, ועוד (לדוגמא, הרוצה למצוא מאמרי הלכה יבחר בקטגוריה "הלכה", והרוצה לחפש מאמרים שפורסמו בכתב העת 'המעין' יבחר בקטגוריה "המעין"). מומלץ להיעזר ברשימת הקטגוריות הממויינת, הנפתחת בצד שמאל של הדף. אפשרות ניווט אחרת, ויעילה לא פחות, היא שימוש בשדה החיפוש הנמצא מצד שמאל למעלה (לדוגמא, על מנת למצוא מאמרים הנוגעים לנשים יש לחפש "נשים", ועל מנת למצוא מאמר העוסק בט"ו באב יש לחפש "ט"ו באב") .

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: