החרם בירושלים על ר' יחיאל מיכל פינס וקשריו עם גיסו ר' דוד פרידמן

מאמר זה הוא חציו הראשון של מחקר אודות פרשת החרמות שהוכרזו בירושלים תר"מ-תרמ"ב על ר' יחיאל מיכל פינס, על רקע התגבשותה של קהילת הקנאים ביישוב הישן סביב דמותו של רבי יהושע ליב (מהרי"ל) דיסקין. חשיבותה של פרשה זו, לפי התזה המוצגת במחקר זה, היא בהיותה האירוע שזירז את היווצרותן של שתי הנהגות נפרדות בקהילה האשכנזית בירושלים, האחת מתונה והשניה הקנאית – מציאות שתאפיין את היישוב הירושלמי הישן מאז ועד לתקופה שלאחר פטירת הראי"ה קוק.

המאמר פורסם ברבעון המעין שנה מ"ט חוברת ב', טבת תשס"ט, עמ' 19-38.

על מנת להפחית את משקל הקובץ, הוצרכתי לחתוך מסופו את עמודי המסמכים שצורפו כנספח. את הקובץ השלם ניתן להוריד בכתובת: http://www.shaalvim.co.il/uploads/files/09-B-2%2019-38.pdf

 

 

בעקבות פרסום המאמר, בגליון הבא של המעין (חוברת ג', ניסן תשס"ט) נדפסו חילופי דברים ביני לבין הרב בצלאל דבליצקי, שטען כי ציירתי באור חיובי עד כדי הגזמה את דמותו של רי"מ פינס, וכי לאמיתו של דבר היתה הצדקה לחששות של סיעת מהרי"ל דיסקין מפניו.

 

 

בשולי הדברים ארצה לתקן עניין פעוט: בתשובתי לרב דבליצקי (אות ט') חזרתי על התמיהה על השם "עגבניה" אותו בחר רי"מ פינס ככינוי עברי לירק Tomato, ציינתי כי גם ידידיו לא ידעו להסביר מדוע בחר בשם זה, שיש בו טעם לפגם, והוספתי כי כינוי זה מבוסס על שמו של הירק בגרמנית דאז, Paradiesapfel ("תפוח האהבה"). ובכן בינתיים עמדתי על כך כי שתי העובדות הללו מתרצות במידה מסויימת זו את זו: רימ"פ לא "חידש" את המילה הזו במובן הבן-יהודאי של המונח (יצירה מכוונת של מילים המיועדות לשפה העברית-שימושית), ולא התכוון בהכרח לעשותה שגורה על לשונם של הירקנים בשוק. בשעה שתרגם מגרמנית את ספרו החקלאי של ליאו אנדרלינד (אותו הדפיס בוורשה תרנ"א תחת השם 'עבודת האדמה: בסוריה בכלל ובארץ ישראל בפרט'), נתקל במילה הגרמנית הנזכרת, ומאחר שלא ידע כיצד לקרוא לירק זה בשפה העברית, החליט לבחור במה שהיה קרוב בעיניו לתרגום מילולי של המונח המקורי, וכך נולד השם "עגבניה".

 

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: