גיוס נשים לצבא – וגיוס חתנים לצה"ל

מאמר זה, המהווה חציה הראשון של עבודה רחבה יותר (החצי השני – העוסק בסוגיית כלי גבר – טרם פורסם), עוסק בסוגייה של שירות נשים בצבא, על רקע האיסור העקרוני – המוסכם על רוב ככל הרבנים הראשיים מקום המדינה ועד היום – לבנות להתגייס לצה"ל.

במקור נכתב המאמר על הנושא הזה בלבד, כשבסופו צורף נספח העוסק בשאלת ההיתר לחתנים בשנת חופתם להתגייס לצה"ל בימינו. משיקולי עריכה שונים (וראו להלן) אוחד לבסוף הנספח עם גוף המאמר, תוך יצירת כותרת הכלאיים "גיוס נשים וחתנים לצבא".

המאמר פורסם בשנתון תחומין כרך כ"ט, תשס"ט, עמ' 462-470.

 

 

מלבד יצירת כותרת-הכלאיים הנזכרת, נעשו שינויים נוספים במאמר בשלב העריכה, בפרט באשר לחלק שנכתב במקור כנספח – שאלת גיוס חתנים לצה"ל לאחר חופתם. הרקע לשינויים הללו היה אירוע שהתרחש בחודשים בהם נערך המאמר, ובו קצין קרבי שהיה בשבעת ימי המשתה שלאחר החופה חזר ליחידתו בעקבות יציאה למבצע צבאי גדול, ובמהלך המבצע נפצע קשה. מגמת העריכה היתה, כנראה על רקע הרגישות הציבורית והפרטית של הפרשה – שהיתה אז בלב התודעה הציבורית – להקהות מעט את מסקנות המאמר בנוגע לשאלת יציאת חתן מחדרו למלחמת מצוה. אולם מאחר שמדובר בשאלה עקרונית, והמאמר נכתב עוד קודם להתרחשות האירוע, אני מפרסם כאן את הדברים בצביונם המקורי.

 

 

בחלק שבסוף המאמר, אודות גיוס חתן מחדרו, דנתי בדעתו של החזון איש בעניין זה, ולצד הערות שונות ציינתי גם לדברי הרב שלמה גורן, שהיה היחיד שהצלחתי למצוא שעסק בנקודה שבה דן גם החזון איש. בינתיים זכיתי למצוא סימוכין לדברים שכתבתי, בספרו של הרב שלום משאש (רבה הספרדי של ירושלים), בשו"ת שמ"ש ומגן יורה דעה סימן כ', שם כתב הרב משאש כי הדין שחתן יוצא מחדרו למלחמת מצוה, זהו "דוקא אם אין להם מספיק חיילים לעמוד במלחמה, והם צריכים לחתן ולכלה לתלמידי חכמים. אם אם יש די מספיק לעמוד בקשרי המלחמה, גם במלחמת מצוה החתן והת"ח אין יוצאים" (והביא לכך כמה סימוכין, עיינו בפנים).

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: