מכותבי ראיה ומכתבי הראי"ה (ביקורת ספר)

מאמר ביקורת מקיף (שנערך יחד עם ידידי שמריה גרשוני) על ספרו המונומנטלי של הרב פרופ' נריה גוטל, מכותבי ראיה; ספר זה מוקדש לאיסוף איגרותיו של הרב אברהם יצחק הכהן קוק שפורסמו בדפוס (כ-2400 איגרות), ומיון הרישום הביבליוגרפי שלהם לפי שמות מקבלי האיגרות (מכותבים; למעלה מ-900 אישים). המאמר עומד על מעלותיו של הספר, אך גם על ליקויים שונים שנפלו בו, דוגמת אי זיהוי מכותבים או לחילופין זיהוי מוטעה, ומכיל גם רישום של למעלה ממאתיים איגרות של הראי"ה שאינן מופיעות בספר, הכוללות בין השאר כשמונים מכותבים חדשים.

המאמר פורסם בביטאון עלוני ממרא גליון 122, תשס"ט, עמ' 143-195.

 

 

 

כפי שכתבתי במאמר, גם לאחר עבודת האיסוף המחודשת איננו מתיימרים לומר שתיעדנו את כל האיגרות של הראי"ה שנדפסו לאורך השנים, בבמות נידחות יותר או פחות; אך את מספרן של הללו הערכתי בכמה עשרות. ואכן, לאחר פרסום המאמר התברר לנו כי איגרות נוספות שלא רשמנו נמצאות בספרו של יצחק אלפסי החכם המופלא (תשמ"ה) אודות הרב שלמה הכהן אהרונסון, בספרו של דוד תדהר במדים ובלא מדים (תרצ"ח), ועוד; גם מאישים שונים, ובפרט ר' אברהם זק"ש ושמוליק ישמח, קיבלנו הפניות לכמה ספרים נוספים בהם נדפסו איגרות של הראי"ה שלא נזכרו במכותבי ראיה ואף לא במאמרנו. זאת מלבד כמה וכמה איגרות חדשות שמתפרסמות לאחרונה מדי שנה בבמות שונות – כך שבהחלט יהיה ניתן לפרסם בעתיד מאמר נוסף, שישלים בינתיים את רישום איגרות הראי"ה הנוספות שפורסמו עד כה.

תיקון הכרחי אחר, הוא ביחס לרשום במאמר כי נמצא גואל להדפסת הכרכים הבאים של איגרות הראי"ה; ובכן השמחה היתה מוקדמת מדי, שכן האדם שהזכרנו, שהחל רק בשלב ראשוני מאד של המלאכה, פנה בינתיים לעסוק בענייני ציבור למיניהם. מה שכן ניתן לומר, הוא שמלאכה זו נמצאת כיום בין השאר בידיו של הרב זאב נוימן, שמזה שנים אוסף בשקידה רבה את איגרותיו של הראי"ה מארכיונים שונים, פרטיים וכלליים; תוכניתו של הרב נוימן היא להוציא תחילה מהדורה מתוקנת של איגרות הראי"ה חלק ד' (על כמה משיבושי המהדורה הנוכחית הערתי במאמר שלפנינו), ורק לאחר מכן להתפנות למלאכת הוצאת כרכים חדשים. בהקשר זה כדאי אולי לציין, כי על אוזלת היד בהוצאת הכרכים האחרונים של איגרות הראי"ה, כמו גם על הליקויים בחלק ד' של האיגרות, כבר העיר בשעתו חגי סגל, במאמרו הידוע "אורות באופל" (נקודה אלול תשמ"ז, גליון 113, עמ' 22. בעמ' 25 טען עוד סגל כי מכון הרצי"ה החליט "למנוע לפי שעה את הדפסת איגרות הראי"ה מן העשור האחרון לחייו", ואכמ"ל)

 

מודעות פרסומת

One Response to מכותבי ראיה ומכתבי הראי"ה (ביקורת ספר)

  1. יזהר עדני הכהן says:

    יישר כח על המאמר המצוין.
    אני מקווה שבע"ה המלאכה תושלם על הצד היותר טוב.
    יזהר עדני הכהן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: