זהותו של קונטרס השמיטה המיוחס לנצי"ב

מאמר קצר זה עומד על כך שחציו השני של קונטרס השמיטה לנצי"ב, שנדפס בשו"ת משיב דבר חלק ב' סימן נ"ו (השני), לא נכתב על ידי הנצי"ב אלא על ידי רב אחר בן דורו שהשתתף בפולמוס השמיטה תרמ"ט, והוא הרב יהושע העשל מרגליות אב"ד וישניובה. מלבד עצם הזיהוי (שהתברר כידוע זה מכבר, כדלהלן), עיקר החידוש שכאן הוא בהצבעה על עובדה שמשום מה נעלמה מעיני הביבליוגרפים שעסקו בנושא, והוא שחלק זה של קונטרס השמיטה נדפס עוד באותו פולמוס בקונטרס בפני עצמו, בשם 'קול התור נשמע בארצנו'.
הזיהוי המוטעה של מחצית-הקונטרס בשו"ת משיב דבר, הביאה רבים וטובים לעסוק בעניינים שנידונו בה כאילו יצאו מתחת ידי הנצי"ב עצמו. אפילו הראי"ה קוק, תלמידו של הנצי"ב, התייחס לאמירה המופיעה בחלק זה של הקונטרס – שאין דין גר תושב בישמעאלים – במהלך דיונו המפורסם עם הרידב"ז (שו"ת משפט כהן סימן ס"א. אגב כך: בסוף ימיו עלה הרב מרגליות ליפו ושם פעל לצד הראי"ה, באותן שנים שבהן נכתבה תשובה זו!).
אמנם, 'בחפזי כל האדם כוזב'. את העובדה שלא הנצי"ב כתב את הקונטרס כי אם הרב מרגליות, הצגתי כדבר חידוש שנתגלה רק בשנים האחרונות ממש ולפני כן נעלם מעיני הדנים בנושא. כדברים הללו נחפזתי לשלוח ל'המעין' לפני סגירת הגליון, ללא בדיקה מקיפה כראוי; ומייד אחר פרסום הגליון, העירני הרב בצלאל דבליצקי כי תשובת הרב חיים ברלין עליה הסתמכתי, כבר נדפסה כעשרים וחמש שנה לפני כן, ואף היו שהספיקו להתייחס אליה בהקשר קונטרס השמיטה של הנצי"ב. רק העובדה שחצי זה של הקונטרס, למעשה כבר נדפס עוד בחיי הנצי"ב כקונטרס נפרד, לא נחשפה עד למאמר זה.

בקובץ שלהלן מחוברים יחד הן המאמר הקצר על מחצית-קונטרס השמיטה לנצי"ב, והן תיקון הטעות שפרסמתי בגליון שלאחר מכן. הדברים פורסמו בקובץ המעין שנה נ' חוברות ג'-ד', ניסן-תמוז תש"ע.

 

 

מודעות פרסומת

One Response to זהותו של קונטרס השמיטה המיוחס לנצי"ב

  1. פינגבאק: פרטים נוספים בפולמוסי השמיטה | איתם הנקין - מאמרים ופרסומים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: