הרב אברהם אהרן בורשטיין מטבריג וישיבת מרכז הרב

מאמר המסכם את המידע הקיים סביב כהונתו של "הגאון מטבריג", הרב אברהם אהרן בורשטיין, בישיבת מרכז הרב. במאמר מתואר הרקע להגעתו של הרב בורשטיין לישיבה: שאיפתו לכהן בארץ ישראל, עלייתו אליה, מפגשו עם הראי"ה ובואו לירושלים. כן מתוארים בקצרה תשעת החודשים בהן כיהן בתפקידו, כולל בירור ההגדרה הרשמית של תפקיד זה.

המאמר נדפס בקובץ המעין שנה נ"א חוברת ג', ניסן תשע"א, עמ' 85-89. לאחריו פורסמה תגובתו-הוספתו של ידידי שמריה גרשוני, שפרסם מאמר בנושא זה בגליון הקודם של 'המעין' – ואשר המאמר הנוכחי ערוך כתגובה והוספה על דבריו הראשונים.

 

 

כאן עלי לתקן עניין פעוט: בסעיף ג' במאמרי כתבתי שהמפגש בין הראי"ה לרב בורשטיין נוצר בנמל יפו כשנשא הרב בורשטיין נאום לכבודו על הרציף. ובכן המפגש לא היה בנמל יפו, אלא בלוד – שם נערך טקס לכבוד חזרת הראי"ה לארץ – והרציף המדובר הוא רציף הרכבת (וראו דואר היום כ"א כסלו תרפ"ה). כמו כן, בסעיף ה' טענתי כי אין שום מקור בן התקופה הנוקט כלפי הרב בורשטיין בהגדרה "ראש ישיבת מרכז הרב"; טענה זו תקפה ועומדת ביחס לכל תכתובת ומסמך רשמיים או בלתי-רשמיים שיצאו מתחת ידי הישיבה, אנשי צוותה ותלמידיה, ולכן היא ללא ספק משקפת את המציאות בפועל; אולם מתברר כי על כל פנים בעיתונות, לפחות במקום אחד לאחר פטירת הרב בורשטיין, אכן הופיעה הגדרה שלו כ"ראש ישיבת מרכז הרב". ראו התור כ"ד כסלו תרפ"ו (אגב אורחא: פרט מעניין המופיע בידיעות על הלוויתו, הוא שבין המספידים את הר"מ הבכיר של ישיבת מרכז הרב, היו גם הרב יוסף חיים זוננפלד והרב אליהו קלצקין).

עדכון נוסף: באות ד' במאמר דנתי בשאלה האם הרב בורשטיין החליט לעלות לירושלים מפני שהוזמן לכהן בישיבת מרכז הרב, או שבלאו הכי תכנן לקבוע שם את מושבו. יש להעיר כי בתיקונים למאמר אודות הרב בורשטיין, על ידי כותב בשם יעקב ליפשיץ (דואר היום כ"א אדר תרפ"ו), נאמר כי: "במשך החורף תרפ"ו [טעות, וצ"ל: תרפ"ה] קבע [הרב בורשטיין] את ישיבתו ביפו, ובדעתו היה להתישב ישיבת קבע [ביפו] בתור ר"מ בישיבה. ורבינו הרה"ג אברהם יצחק הכהן קוק […] הרגיש את הנחיצות לקבוע את המקור הרוחני המשפיע הגדול […] במרכז הרוחני הגדול, מקום התורה ודבר ד', ירושלים ת"ו, והזמין אותו לעלות לירושלים בתור ר"מ ראשי בישיבת מרכז הרב"

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: