עדותו של הרב הוטנר אודות הראי"ה קוק והאוניברסיטה

מאמר זה עוסק בסיפור ידוע שסיפר רבי יצחק הוטנר אודות נסיבות השתתפותו של הרב אברהם יצחק הכהן קוק בטקס חנוכת האוניברסיטה העברית בירושלים, ניסן תרפ"ה. בספר 'האיש על החומה' (תולדות חייו של רבי יוסף חיים זוננפלד) מובאת גירסה אחת של הסיפור בצורה שלא נועדה, איך לומר, להחמיא לראי"ה. אולם מתברר כי ישנה גירסה אחרת של הסיפור, בכתב ידו של הרב הוטנר עצמו, וההבדלים בין השתיים ניכרים מאד ורבי משמעות.
מעבר לכך המאמר בוחן בדקדקנות את כלל הפרטים שבסיפור לאור המציאות הנלמדת ממקורות מידע אחרים, ומתייחס גם להקמת המכון למדעי היהדות באוניברסיטה ולעמדתו של הראי"ה לגביו. מוצגת בו תמונה בלתי מוכרת אודות מידת ההשפעה של הראי"ה וחוגו על השאלה האם תילמד במכון אקדמי זה ביקורת המקרא, ועל ההשלכות שנודעו לכך לאורך שנים.
המאמר פורסם ברבעון המעין שנה נ"ג חוברת ג', עמ' 61-69.

 

מודעות פרסומת

3 Responses to עדותו של הרב הוטנר אודות הראי"ה קוק והאוניברסיטה

 1. שראל דגני says:

  השלום
  יפה
  קבל צ'ופר
  כל טוב

 2. ש.צ. לוינגר says:

  בס"ד כ"ב באדר תשע"ה

  לר' איתם – שלום רב,

  דבריך, שבאוניברסיטה העברית נדחתה שנים רבות כניסתם של לימודי ביקורת המקרא, מחוזקים גם על ידי עדותו של הרב פרופ' עזרא ציון הכהן מלמד זצ"ל, הכותב בהקדמה לספרו 'מפרשי המקרא – דרכיהם ושיטותיהם', שכאשר למד באוניברסיטה העברית [תרפ"ח-תרצ"ג] היה באוניברסיטה רק 'חוג לפרשנות המקרא'. על כל פנים, ממחאתו של הראי"ה בתרפ"ז, נראה שאף שרשמית נמנעו מלעסוק בחקר המקרא, הרי ש'מתחת לשולחן' לא נמנעו מלהכניס תכנים ביקורתיים להרצאות.

  בברכה, ש.צ. לוינגר, ספרן 'יד הרב נסים'

  בויקיפדיה בערך על הרב פרופ' ע"צ מלמד נאמר שהיה מראשוני תלמידי 'המכון למדעי היהדות' ושהוסמך בשנת 1933. על פי זה כתבתי שלמד בשנים תרפ"ח-תרצ"ג. ייתכן שכניסתו של פרופ' טורטשינר בתרצ"ג סימנה 'עליית מדרגה', מעבר רשמי לעיסוק בחקר המקרא.

  • השלמה says:

   לשונו של הרע"צ מלמד (שם):

   'באוניברסיטה העברית הוכנס לימוד המקרא בדלת צדדית בשם "פרשנות המקרא", ולא הוכר כחוג כל שנות לימודי'

   (מצוטט בתגובתו של סולי צ'רבו, מיום י"ד אב תשע"ב 2.8.2012, למאמר 'עוד על פולמוס התנ"ך: חגי משגב ושמוליק בן דוד, באתר 'מוסף שבת – מקור ראשון')

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: