הרב שלמה גורן, פרשת "האח והאחות" והרב יוסף אליהו הענקין

מאמר זה מטפל בפרשה מפורסמת שהתרחשה בישראל לפני כארבעים שנה והסעירה את עולם הרבנות כולו. כינויה המקובל הוא "פרשת האח והאחות", על שם שתי הדמויות שגורלן האישי היה תלוי בה; אך מי שעמד בפועל במרכז הפרשה, במישור הציבורי, היה הרב הראשי (האשכנזי) הטרי דאז, הרב שלמה גורן.
בחלקו הראשון של המאמר מוצגת תמונה בהירה ומפורטת של השתלשלות האירועים; חלקו השני מתמקד במקום המשמעותי שנודע בפרשה זו לרב יוסף אליהו הענקין, זקן רבני אמריקה דאז.

המאמר פורסם בכתב העת החדש מבית איגוד ישיבות ההסדר, אסיף שנה א', כרך תלמוד והלכה, עמ' 329-355.

בשל תקלה טכנית פורסמה באסיף גירסת ביניים שחסרים ממנה מספר תיקונים והשלמות (לא רבים). את הגירסה כפי שפורסמה ניתן לקרוא כאן. להלן הגירסה הסופית של המאמר, כפי שיצאה באחרונה מתחת ידי המחבר:

 

 

הוספה: לאחר ירידת הדברים לדפוס, האיר את עיני פרופ' מלך שפירא בדבר קיומה של החוברת 'הרבנות הראשית – רבנות לעם כולו', ירושלים תשל"ג. חוברת זו, שיצאה בעיצומו של הפולמוס בהוצאת מחלקת ההסברה של המפד"ל-הפועל המזרחי, מרכזת דברים שונים בנושא מאת הרצי"ה קוק, ר' זרח ורהפטיג, והחשוב לענייננו (מעבר למה שנזכר במאמר) הוא בעיקר מאמר מאת הרב כתריאל פישל טכורש, היו"ר הנשאר של חבר הרבנים של המפד"ל (לאחר פרישת הרב שאול ישראלי) המבטא תמיכה נמרצת ברב גורן. מאמרו, הנמצא בעמודים 17-21 של החוברת, מצטרף לביטויי התמיכה של הרצי"ה קוק ושל הרב אליעזר שפירא הנזכרים בגוף המאמר.

ותיקון חשוב: בהערה 17 פירטתי את שמותיהם של הדיינים אשר ברור כי השתתפו בהיתר לצד הרב גורן, והוספתי כי שפרה מישלוב בעבודת הדוקטור שלה מציינת את זהותם של שניים נוספים: הרב יוסף גליקסברג והרב חיים פרדס (לשונה של מישלוב היא: "במהלך הראיונות למחקר נודעו לי שמותיהם של הדיינים שחתמו על ההיתר, אך המרואיינים ציינו את בקשתו הנחרצת של הרב גורן שלא לציין את השמות. כמה מהשמות כבר פורסמו…"). אולם כפי שהעיר לי יאיר הלוי לאחר פרסום הדברים, מינויו של הרב פרדס לדיינות נעשה רק בתשל"ז והרב גליקסברג מעולם לא כיהן כדיין בבתי הדין הרבניים – כך שלפי תיאורו של הרב גורן עצמו לא ייתכן שזיהויים של שני אלה הוא נכון.

 

מודעות פרסומת

2 Responses to הרב שלמה גורן, פרשת "האח והאחות" והרב יוסף אליהו הענקין

  1. nec says:

    האם ניתן לשים קישור לגרסת PDF? הדפדפן בפלאפון לא תומך בתצוגת המסמך

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: